1. O nas
  1. O nas
 2. MEDIA O NAS
 3. Galeria
 4. PODARUJ PIĘKNO
 5. AKTUALNOŚCI/ PROMOCJE
 6. CENNIK
 7. CENY ZABIEGÓW I TERAPII ŁĄCZONYCH WYKONYWANYCH W SERIACH
 8. Kontakt
  1. Mapa dojazdu do Gabinetu Kosmetologii i Medycyny Estetycznej Estetica

Trądzik

Trądzik młodzieńczy 

Trądzik młodzieńczy to choroba przewlekła. Rozpoczyna się w okresie dojrzewania i jak stwierdzono, może przedłużać się nawet powyżej 30 roku życia. Dotyczy 80% osób w tym wieku. Polega na powstawaniu zmian zapalnych - zaczerwienionych i bolesnych przy dotyku, oraz tzw. zaskórników. Może występować nie tylko na twarzy, ale również na ramionach, klatce piersiowej i plecach.

Jakie są przyczyny powstawania trądziku?

Podstawową przyczyną trądziku młodzieńczego jest zaczopowanie ujść mieszków włosowych i nadmierne wydzielanie łoju w wyniku zaburzonej gospodarki hormonalnej w okresie dojrzewania. Wytwarzany w nadmiarze łój, nie znajduje ujścia, tworzy się zaskórnik. Ta zmiana jest niebolesna. Następnie ściany powiększonego mieszka pękają i dochodzi do zakażenia otaczającej go skóry. Rozwija się stan zapalny widoczny pod postacią zaczerwienienia. Tworzą się grudki, krostki, guzki i guzy. W ciężkich przypadkach może dojść do powstania szpecących blizn.

Rozwojowi trądziku sprzyjają niewłaściwa dieta, a więc spożywanie ostrych, pikantnych potraw, picie alkoholu, jedzenie słodyczy, głównie czekolady, picie kawy. Jak wynika z obserwacji, duży wpływ na zaostrzenie choroby ma również stres. Nieprawdą jest, a tak się powszechnie uważa, ze słońce i opalanie się w solarium leczy trądzik. Wręcz przeciwnie. Osobom z trądzikiem zimą towarzyszy zjawisko, które dermatolodzy nazywają efektem odbicia - pod wpływem promieni słonecznych latem czy opalaniu się w solarium, skóra się wysusza i krosty znikają. Ale to pozorne zwycięstwo. Choroba bowiem przebiega w głębszych warstwach skóry a nie na jej powierzchni. Już jesienią trądzik powraca, i to ze zdwojoną siłą, bo gruczoły łojowe, chcąc sobie zrekompensować letni zastój, starają się z powrotem jak najmocniej natłuścić skórę.

Jeśli masz trądzik, a latem unikasz słońca i wysokich temperatur, zimą nie zauważysz nasilenia się choroby. Skóra trądzikowa wymaga szczególnej dbałości, począwszy od doboru odpowiednich dermokosmetyków do codziennej pielęgnacji, poprzez indywidualnie dobrany przez dermatologa program terapii, skończywszy na zastosowaniu, jeśli jest taka potrzeba, odpowiedniej serii zabiegów mających na celu usunięcie szpecących blizn i przebarwień. W gabinetach o profilu dermatologii estetycznej prowadzi się terapię polegającą na złuszczaniu naskórka, tzn. puling. Pilingi lekarskie dobiera się jako metodę skojarzoną z terapią podstawową, bądź jako zabiegi ją kończące. Tylko dobrze przebiegająca współpraca między pacjentem a lekarzem może zaowocować osiągnięciem pełnego sukcesu, czyli całkowitego wyleczenia zmian trądzikowych. Proces leczenia wspomagany jest zabiegami kosmetycznymi.

Trądzik różowaty

Trądzik różowaty nie leczony jest choroba uciążliwą. Jest przewlekły, ma charakter postępujący, doprowadza do pojawiania się utrwalonego rumienia, trwale poszerzonych naczyń krwionośnych potocznie nazwanych pajączkami. Na tle tych zmian, w dalszym etapie choroby dochodzi do pojawienia się bolesnych, zapalnych krostek. Trądzikowi różowatemu towarzyszy często znaczne przetłuszczanie się skóry. Zmiany występują głównie na twarzy. Mimo podobieństwa nazw nie ma ona nic wspólnego z trądzikiem młodzieńczym, na który cierpią głównie nastolatki. Trądzik różowaty dotyka dorosłych w wieku 25-35 oraz 45-55 lat.

Jakie są przyczyny choroby?

Przyczyny trądzika różowatego nie są w pełni znane. Wiadomo, że podstawą tej choroby jest proces zapalny naczyń krwionośnych skóry, skłonność do ich pękania, zaburzenia naczyniowe oraz nadmierny łojotok skóry. Skutkiem tego jest poszerzenie drobnych naczyń, które stają się widoczne gołym okiem, oraz wystąpienie zaczerwienienia skóry. Mimo, że choroba nie jest w pełni poznana, znane są skuteczne metody jej leczenia.

Pojawieniu się trądzika różowatego sprzyja skłonność do przetłuszczania skóry, zaburzenia czynności przewodu pokarmowego, niedobory hormonalne i infekcje. To wszystko zwiększa ryzyko zachorowania na trądzik różowaty. Istnieje więc szereg czynników, które mogą wpłynąć niekorzystnie na tę chorobę. Są wśród nich niewłaściwa dieta - spożywanie ostrych i pikantnych potraw, czekolady, żółtych serów, owoców cytrusowych, picie gorących napojów, kawy i mocnej herbaty oraz alkoholu. Duży wpływ mają też czynniki klimatyczne - promienie słoneczne, wysoka i niska temperatura, nadmierna suchość lub wilgotność otoczenia, wiatr, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach. Nie jest obojętny stres oraz przyjmowanie niektórych leków.

Trądzik różowaty rozpoczyna się zwykle niepozornie od pojawienia się nawracających rumieńców na twarzy. Na tym etapie choroby wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy z konieczności leczenia i nie szuka jeszcze pomocy u dermatologa. Tymczasem powinni to uczynić. Niestety nieleczony trądzik różowaty stopniowo przechodzi w kolejne, coraz bardziej zaawansowane fazy, aby wreszcie dojść do postaci nasilonego rumienia, pogrubienia skóry, trwale popękanych naczyń i powiększonego nosa. To ostatnie dotyczy głównie mężczyzn.
Jeżeli zaobserwowałaś u siebie niepokojące objawy, budzące podejrzenie trądzika różowatego należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem dermatologiem, który zaleci odpowiednią terapię dostosowaną do stopnia zaawansowania choroby.

Jedną z metod leczenia polegającą na zamykaniu popękanych naczynek krwionośnych jest laseroterapia. Lekarz doradzi jak dbać o skórę z trądzikiem różowatym (pielęgnacja skóry) poprzez odpowiedni dobór kosmetyków i sposobów pielęgnacji oraz udzieli wskazówek mających na celu zahamowanie postępów choroby. Doradzi również jakimi preparatami i jak wykonać odpowiedni makijaż maskujący zmiany skórne.


Twoja skóra zawsze pod opieka profesjonalistów.
Gabinet Kosmetologii i Medycyny Estetycznej Estetica, 32-600 Oswiecim, ul. Dabrowskiego 129, tel.: 33 844 01 66
Projekt i program Interhead.pl