1. O nas
  1. O nas
 2. MEDIA O NAS
 3. Galeria
 4. PODARUJ PIĘKNO
 5. AKTUALNOŚCI/ PROMOCJE
 6. CENNIK
 7. CENY ZABIEGÓW I TERAPII ŁĄCZONYCH WYKONYWANYCH W SERIACH
 8. Kontakt
  1. Mapa dojazdu do Gabinetu Kosmetologii i Medycyny Estetycznej Estetica

Toksyna botulinowa - botox

Co to jest?

Botox czyli toksyna botulinowa jest białkiem produkowanym przez bakterię - Clostridium botulinum. Preparaty toksyny botulinowej używane w medycynie są produkowane laboratoryjnie z wyizolowanych szczepów bakterii, oczyszczane i pakowane próżniowo w ściśle odmierzonych dawkach. Botox jest bezpiecznie i skutecznie stosowany w wielu dziedzinach medycyny u pacjentów na całym świecie. Potoczna nazwa botox-u - "jad kiełbasiany" kojarzy się z toksyną działającą na cały organizm. Jednak dawki toksyczne dla człowieka wynoszą od 2,5 do 3 tys. jednostek. W dermatologii estetycznej, podając botox w celu wygładzenia zmarszczek operuje się dawkami rzędu 20-60 jednostek w czasie jednego zabiegu. Stosuje się więc go w bardzo małych, ściśle dobranych dla danego pacjenta dawkach, które działają tylko w miejscu podania. O toksyczności ogólnoustrojowej nie może więc być mowy.

Jak działa toksyna botulinowa?

Toksyna botulinowa po podaniu w odpowiednie partie mięśniowe działa poprzez blokowanie połączeń między zakończeniami nerwów a unerwianymi przez nie mięśniami, czyli blokuje tzw. synapsy nerwowo - mięśniowe. Niewielka ilość preparatu botox podana do mięśnia, powoduje jego rozluźnienie, a w konsekwencji efekt wygładzenia zmarszczek. Jeżeli z różnych powodów pacjentka nie może poddać się kolejnym zabiegom to i tak jej skóra na tym skorzysta. Po całkowitym wygaśnięciu działania toksyny botulinowej mimika twarzy powraca. Twarz już po jednokrotnym zabiegu - czyli około półrocznym okresie działania toksyny botulinowej, wygląda młodziej, jest bardziej wypoczęta, niejednokrotnie zmarszczki ulegają spłyceniu. Jest to wynik dodatkowego działania botoxu , polegający na tym, że gdy przez pół roku nie wykonujemy ruchów marszczących czoło czy ruchów odpowiedzialnych za "kurze łapki", skóra odpoczywa, więc po ustaniu działania botoxu i tak wygląda młodziej. Inwestujemy w ten sposób w przyszłość dając skórze pół roku odpoczynku.

Dla kogo polecany jest zabieg?

Preparat ten przeznaczony jest dla osób, które chcą pozbyć się zmarszczek głównie w górnej części twarzy, czyli zmarszczek mimicznych. Są to zmarszczki, które występują często już u bardzo młodych osób, ponieważ związane są z ich żywą mimiką twarzy. Mamy tu głównie na myśli zmarszczki poprzeczne czoła, zmarszczki międzybrwiowe oraz tzw. "kurze łapki" czyli zmarszczki wokół oczu.

Na czym polega zabieg?

Zabiegi z użyciem botox-u są prawie bezbolesne. Pacjent podczas zabiegu odczuwa tylko pewien dyskomfort, związany z ukłuciem igłą. Do zabiegu używamy bardzo cienkich igieł. Pacjenci, którzy charakteryzują się bardzo niskim progiem odporności na ból, przed zabiegiem są miejscowo znieczulani specjalnym kremem.
Zabiegi te zaliczane są do tzw. zabiegów lunch'owych. Pacjentka może podczas przerwy w pracy poddać się zabiegowi, który trwa średnio około 30 minut. Na efekty trzeba jednak kilka dni poczekać, aż praca mięśni ulegnie osłabieniu. Efekt po zabiegu utrzymuje się 3- 6 miesięcy. Zależy to od indywidualnych cech organizmu. Po tym okresie mimika twarzy stopniowo powraca. Po całkowitym wygaśnięciu działania toksyny botulinowej,jednak nie wcześniej niż po 3 miesiącach ,zabieg można. powtórzyć.
Jak po każdej iniekcji igłą, również w przypadku podawania botoxu, mogą zdarzyć się drobne zasinienia, które ustępują po kilku dniach i dają się ukryć pod makijażem.
W dermatologii, obok zastosowania botoxu do wygładzania zmarszczek, stosuje się go do leczenia nadpotliwości dłoni, stóp i pach. Zastrzyki z toksyny botulinowej zaleca się również w leczeniu schorzeń związanych z kurczami mięśni i tikami, w leczeniu spastyczności u dzieci z porażeniem mózgowym, w okulistyce do leczenia zeza i kurczu powiek. Botox może też uwolnić nas od bólów głowy - podany w odpowiednią okolicę czoła i karku leczy migrenę.


 

Twoja skóra zawsze pod opieka profesjonalistów.
Gabinet Kosmetologii i Medycyny Estetycznej Estetica, 32-600 Oswiecim, ul. Dabrowskiego 129, tel.: 33 844 01 66
Projekt i program Interhead.pl