1. O nas
  1. O nas
 2. MEDIA O NAS
 3. Galeria
 4. PODARUJ PIĘKNO
 5. AKTUALNOŚCI/ PROMOCJE
 6. CENNIK
 7. CENY ZABIEGÓW I TERAPII ŁĄCZONYCH WYKONYWANYCH W SERIACH
 8. Kontakt
  1. Mapa dojazdu do Gabinetu Kosmetologii i Medycyny Estetycznej Estetica

Przebarwienia

Co to są przebarwienia?

Przebarwienia skóry stanowią problem z pogranicza dermatologii i kosmetologii. Przebarwieniami skóry nazywamy ograniczone lub uogólnione zmiany kolorytu skóry występujące u danej osoby. Stanowią problem natury estetycznej i psychologicznej, gdyż są one pierwszymi dostrzegalnymi oznakami starzenia. Wymieniane są dziś przez kobiety jako trzeci, po zmarszczkach i wiotczeniu skóry, problem estetyczny.

Jak powstają przebarwienia?

Przyczyna powstawania przebarwień nie jest do końca jasna. Mogą być one zarówno uwarunkowane genetycznie jak i powstawać pod wpływem czynników środowiskowych. Uważa się dziś, że 63% plam powstaje pod wpływem słońca, a tylko 13% związana jest z procesem starzenia się skóry. U osób młodych zmiany hormonalne zachodzące w czasie ciąży lub zażywanie doustnych środków antykoncepcyjnych może powodować powstawanie tzw. ostudy, czyli " maski ciążowej". U kobiet po 40 roku życia plamy przebarwieniowe związane są głównie z procesem starzenia się skóry , ale przede wszystkim z intensywnym i długotrwałym opalaniem.

Również niektóre leki ( chloropromazyna, pochodne amiodaronu, leki przeciwmalaryczne, cytostatyki, minocyklina) i substancje roślinne mogą powodować występowanie ciemnych plam na skórze. Piegi, z kolei, pojawiają się zwykle już w dzieciństwie, u osób o jasnej karnacji, a pod wpływem słońca są ciemniejsze i liczniejsze.
Podstawą postępowania leczniczego jest wyeliminowanie przyczyny powstania przebarwień.
Ponieważ promieniowanie słoneczne jest główną przyczyną ich powstawania i znacznie nasila zmiany już istniejące, ochrona przed słońcem jest podstawą terapii

Większość przebarwień zlokalizowana jest na twarzy. Wskazane zatem jest stosowanie zewnętrznych preparatów chroniących przed światłem słonecznym. Powinny one charakteryzować się wysokimi wskaźnikami protekcji zarówno przed promieniami UVB jak i UVA i opierać się głównie na bazie filtrów fizycznych (mineralnych) .
Dzisiejsza dermatologia dysponuje różnorodnymi środkami do walki z tym uciążliwym problemem. Po ustaleniu przyczyny i rodzaju przebarwień ( naskórkowe, skórne, mieszane) lekarz dermatolog może zaproponować:
 • miejscową kurację chemiczną (preparaty rozjaśniające)
 • pilingi medyczne, złuszczające przebarwiony naskórek (np. pilingi kwasami owocowymi,pilingi TCA lub COSMELAN)
 • kurację laserową (laser frakcyjny)
 • mikrodermabrazję

Są to skuteczne techniki, które należy jednak systematycznie powtarzać, gdyż niezależnie od proponowanego leczenia, powstawanie plam jest procesem ciągłym i wymaga codziennych zabiegów prewencyjnych.
Twoja skóra zawsze pod opieka profesjonalistów.
Gabinet Kosmetologii i Medycyny Estetycznej Estetica, 32-600 Oswiecim, ul. Dabrowskiego 129, tel.: 33 844 01 66
Projekt i program Interhead.pl