1. O nas
  1. O nas
 2. MEDIA O NAS
 3. Galeria
 4. PODARUJ PIĘKNO
 5. AKTUALNOŚCI/ PROMOCJE
 6. CENNIK
 7. CENY ZABIEGÓW I TERAPII ŁĄCZONYCH WYKONYWANYCH W SERIACH
 8. Kontakt
  1. Mapa dojazdu do Gabinetu Kosmetologii i Medycyny Estetycznej Estetica

Cellulit | Nadmiar tkanki tłuszczowej

Co to jest cellulit?

Cellulit czyli tzw. "skórka pomarańczowa" jest to przerost komórek tłuszczowych- adypocytów spowodowany przewagą syntezy kwasów tłuszczowych w stosunku do ich rozkładu czyli lipolizy. Cellulit to naturalny sposób gromadzenia zapasów tłuszczu w organizmie kobiet. Odłożony w skórze bioder i ud tłuszcz, stanowi rezerwę energii wykorzystywaną podczas ciąży. W naturalny sposób można ten zapas częściowo zmniejszyć podczas karmienia piersią, nie jest to jednak takie proste, o czym na pewno przekonało się wiele kobiet. Wszystko dlatego, że nastąpiła zmiana naszego trybu życia, stajemy się coraz mniej aktywni fizycznie, prowadzimy siedzący tryb życia, jadamy coraz bardziej przetworzone produkty spożywcze, co niestety przyczynia się do tworzenia cellulitu. Dawniej uważano, że przypadłość ta jest związana z otyłością, dziś wiemy, iż cellulit dotyczy prawie 80% kobiet, zarówno tych "puszystych", jak również szczupłych.

Jakie są przyczyny powstawania zmian?

Za powstawanie cellulitu odpowiedzialnych jest kilka czynników. Cellulit najczęściej atakuje kobiety w czasie dojrzewania, w ciąży i przed menopauzą. A to dlatego, że do powstawania "skórki pomarańczowej" najbardziej przyczyniają się żeńskie hormony - estrogeny, a ściśle mówiąc ich zbyt wysokie stężenie  w stosunku do progesteronu (innego hormonu żeńskiego wydzielanego przez jajniki). Od tej dysproporcji zaczyna się łańcuch reakcji, którego efektem są grudki i nierówności na udach, pośladkach, brzuchu, a czasem nawet na piersiach i wewnętrznej stronie ramion. W okresie dojrzewania u kobiet przybywa ilość komórek tłuszczowych. Jest to zjawisko normalne, gdyż organizm dojrzewającej kobiety musi zgromadzić pewną ilość tłuszczu, by rozpocząć regularne cykle menstruacyjne.

Jak powszechnie wiadomo cellulit dotyczy głównie kobiet, u mężczyzn zdarza sie bardzo sporadycznie. Sprzyjają mu bowiem żeńskie hormony - estrogeny, które mają też wpływ na elastyczność i charakterystyczną dla kobiet strukturę tkanki łącznej. U mężczyzn włókna kolagenu i elastyny układają się jak siateczka i mocno podtrzymują komórki tłuszczowe oraz naczynia krwionośne. Natomiast u kobiet kolagen i elastyna układają się równolegle, dzięki temu tkanka łączna kobiet jest bardziej elastyczna i rozciągliwa i jest w stanie pomieścić dziecko w czasie ciąży. Z jednej strony to wielka zaleta, ale z drugiej po porodzie może przysporzyć problemu. Pozbijane w twarde grudki komórki tłuszczowe mogą łatwo przesuwać się między włóknami kolagenu i elastyny, deformując tkankę łączną, która stopniowo twardnieje i traci elastyczność. Stwardnienia te mogą uciskać na zakończenia nerwowe w skórze, dlatego cellulit w zaawansowanym stopniu może powodować ból.

Nie bez znaczenia w powstawaniu cellulitu są predyspozycje genetyczne oraz dieta z nadmierną ilością tłuszczów i węglowodanów, a także brak ruchu i używki. Również opalanie się, sauna i gorące kąpiele mogą nasilać zmiany w tkance podskórnej, ponieważ powodują one rozszerzenie naczyń krwionośnych, zwiększając przepuszczalność naczyń i przyczyniając się do zaburzeń w krążeniu włośniczkowym. Podobne zmiany w mikrokrążeniu powoduje zwiększenie objętości komórek tłuszczowych, które uciskając na naczynia włosowate jest przyczyną zwężenia ich światła, zaburzenia krążenia krwi i chłonki oraz miejscowy obrzęk tkanki. Takie zmiany prowadzą do zaburzeń w odżywianiu tkanki i w usuwaniu produktów przemiany materii. Komórki tłuszczowe mnożą się i rosną z powodu gromadzenia tłuszczu i odpadów metabolicznych, a w ich otoczeniu dochodzi do innych patologii, jak np. mikrozatorów, krwotoków oraz pękania naczyń krwionośnych. Pojedyncze komórki tłuszczowe mogą z czasem powiększać swe rozmiary aż 10-60 krotnie co jest widoczne w postaci charakterystycznych grudek na skórze. Zaburzenia te przyczyniają się do włóknienia tkanki i đo wciągania skóry do środka, co jest przyczyną nierówności jej powierzchni. Przerośnięte komórki tłuszczowe powodują deformację otaczających ją włókien kolagenowych prowadząc do twardnienia włókien.

Cellulit to schorzenie, które rozwija się latami, a jego leczenie wymaga czasu i stanowi więc wielkie wyzwanie zarówno dla lekarza, jak i pacjenta. O kilku lat w jego leczeniu kładzie się nacisk na masaż, poprawę mikrokrążenia i przepływu chłonki w okolicach zajętych schorzeniem. W terapii cellulitu stosuje się m.in. ultradźwięki, drenaż limfatyczny, mezoterapię, liposukcję, farmakoterapię. Pamiętać należy również o szeregu czynności profilaktycznych jak: odpowiednia dieta (unikanie spożywania słodyczy, tłustych i słonych pokarmów, alkoholu, dużej ilości mocnej kawy), ćwiczenia fizyczne w tym masaż okolic objętych cellulitem, noszenie odpowiednio luźnej odzieży, niestosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych.
Twoja skóra zawsze pod opieka profesjonalistów.
Gabinet Kosmetologii i Medycyny Estetycznej Estetica, 32-600 Oswiecim, ul. Dabrowskiego 129, tel.: 33 844 01 66
Projekt i program Interhead.pl